Dodana: 3 styczeń 2007 06:50

Zmodyfikowana: 3 styczeń 2007 06:50

W przestrzeniach słowa – cykl opublikowany

"Co to znaczy być pisarzem, i jak trudny jest to zawód" - można się dowiedzieć z książki, która wkrótce ukaże się na rynku wydawniczym. Właśnie opuściła jedną z białostockich drukarni.

               

Publikacja nosi tytuł "W przestrzeniach słowa, czyli zdobywcy i tułacze", a jej autorami są dziennikarze Radia Białystok: Dorota Sokołowska i Wiesław Szymański. To zapis cyklu audycji pod takim samym tytułem, jaki był emitowany w Polskim Radiu Białystok. Od października 2005 roku do końca marca 2006 r. dziennikarze prezentowali w nim sylwetki 26 prozaików, dramaturgów, autorów książek dla dzieci, którzy stąd się wywodzą lub osiedli w naszym regionie. Książka zaś zawiera rozmowy z 15 spośród nich. Wybór, jak zapewniają autorzy, był trudny, ale przyświecał im jeden cel: “pokazać, jak nieprzeniknione jest słowo, jak wielkie przestrzenie otwiera, jak ogromne możliwości stwarza. I jak niezwykłym tworzywem być może.”

"Jakaż to dziwna materia twórcza – słowo. Można wałkować, rozciągać, ugniatać; można bawić się nim jak piłką – można skaleczyć siebie i drugiego człowieka bardziej, niż najbardziej ostrą brzytwą. Dla wielu z nas słowo służy tylko i wyłącznie do prostej codziennej komunikacji. Jeśli spróbujemy użyć go do powiedzenia czegoś o naszych uczuciach i lękach – rodzi się wiersz. Linijka po linijce zmieniamy język rozmowy na język poezji.
Kiedy jednak myślom robi się za ciasno w gorsecie wiersza – kiedy słowo spętane rygorem wersu czy rymu zaczyna pękać i pączkować – we frazę, w zdanie, w opis. Pojawia się proza. Ta najprostsza – opisująca świat obok, relacjonująca wydarzenia, odnosząca do niego autorskie ja.
Jeśli więcej w niej refleksji, próby zrozumienia świata, tłumaczenia go sobie i nam, czytelnikom, że tak to, a tak – nie inaczej – rodzi się proza refleksyjna.
Ale autorzy nie zawsze chcą nam, czytelnikom, tłumaczyć świat zastany. Wolą tworzyć światy nowe – wyobrażone, obszary niepowielone, bo nieistniejące – światy własne, metaforyczne, pełne tajemnicy i pełne nieznanego, nienazwanego. I oni właśnie – pisarze – próbują to nieznane okreslić – czyli nazwać". (ze wstępu)

Książka jest zapisem rozmów m.in z Grzegorzem Kasdepke, Katarzyną Leżeńską, Krzysztofem Giedroyciem, Anną Markową, Edwardem Redlińskim i ks. Janem Sochoniem.

- To książka dla każdego, wszystkich ciekawych świata. Dla gimnazjalistów i przyszłych maturzystów - mówi Wiesław Szymański.

W realizacji tego projektu uczestniczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz portal Wrota Podlasia.

Portal Wrota Podlasia od początku prezentował cykl “W przestrzeniach słowa” na swojej stronie, równolegle z Radiem Białystok.

Książka wkrótce do zdobycia w konkursie Wrót Podlasia! 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook